Shell Taşıt Tanıma Sistemi (TTS) nasıl çalışır

Shell Taşıt Tanıma Sistemi, şirket araçlarınızın akaryakıt alımlarını detaylı bir şekilde tarafınıza raporlayarak kontrol altında tutmanızı sağlayan, ödeme kolaylığı ve hızlı dolumla vakit kazandıran, muhasebe işlemlerinizi pratikleştiren bir sistemdir.

Shell Taşıt Tanıma Sisteminden yararlanacak şirket araçlarınıza bir adet Taşıt Kimlik Ünitesi takılır. Bu ünite, aracınızın bilgilerini içerir ve dolum anında akaryakıt pompası ile haberleşerek araç bilgilerini ve kilometre bilgilerini aktarır

  • Shell Taşıt Tanıma Sisteminin mevcut olduğu istasyonlarımızın girişlerinde Shell Taşıt Tanıma Sistemi tabelaları yer almaktadır. Yine aynı şekilde Taşıt Tanıma Sistemi ile çalışan pompalarımız, üzerinde yer alan tabelalar sayesinde kolayca ayırt edilebilir.
  • Taşıt Kimlik Ünitesi monte edilmiş olan bir taşıtın, Taşıt Tanıma Sistemine dahil olan bir istasyondaki Taşıt Tanıma Sistemi monte edilmiş pompaya yanaşması ve pompa tabancasının aracınızın depo kapağından içeri girmesiyle sistem çalışmaya başlar.
  • Taşıta ait bilgiler, bir verici ve depo anteni vasıtasıyla, uyduya aktarılır. Uydudan onay alınınca(Birkaç saniye içinde tamamlanır) sistem hemen çalışır ve dolum başlar. Tabancanın depo ağzından çıkarılması durumunda, dolum otomatik olarak durur.
  • Dolum sonunda, doluma ait bilgileri (litre, birim fiyat, ürün cinsi, tarih, saat, taşıt plakası, kilometresi, vs.) içeren bir dolum fişi otomatik olarak yazıcı tarafından basılarak bilgi için sürücüye verilir.
  • Tüm bu bilgiler, istasyonda bulunan çanak anten vasıtasıyla online olarak uyduya gönderilir. 

Düzenlenen bu bilgiler, düzenli olarak faturalarla birlikte müşteriye raporlanır. Müşteri talebine göre e-posta vasıtasıyla da gönderilebilen bu bilgiler, istenildiğinde internet üzerinden de takip edilebilir.